Az Európai Unióban a termésnövelő anyagok engedélyezése egészen 2022-ig nem volt közösségi szinten egységesítve. Minden tagállam a saját maga engedélyezési rendszerét alkalmazta, és bár létezik kölcsönös elismerési lehetőség, de az nem automatikus átvételt jelent. Különösen igaz ez a Magyarországon kezdeményezett elismerések esetében. A hazai termésnövelő anyag engedélyezési rendszer híresen - már-már hírhedten - szigorú Európában, ezért más tagállam által kiadott termésnövelő anyag forgalomba hozatali engedélyt általában csak kiegészítő vizsgálatok elvégzését követően lehet átvenni.
Mitől ilyen szigorú a magyar rendszer? A kérelmezőnek a forgalomba hozni kívánt termésnövelő anyag esetében hitelt érdemlően igazolnia kell, hogy a készítmény megfelelő hatékonysággal rendelkezik, ezzel együtt nem jelent elfogadhatatlan kockázatot a környezetre, a felhasználóra és a fogyasztóra. Ez jelentős számú vizsgálatot igényel,ami időben és anyagiakban is jelentős ráfordítást jelent. Gyakran éri is ezért kritika a rendszert - amelyek egy része valóban indokolt is - de egy biztos: a Magyarországon kiadott engedélyokirat garanciát jelent a vásárlók és felhasználók részére!
A termésnövelő anyagok forgalomba hozatalát a 36/2006 (V.18.) FVM rendelet szabályozza. Az eljárási határidő a kérelem beadásától számítva 5 hónap. A hatóság eljárás díjköteles, a díj mértéke a 63/2012 (VII.2.) VM rendelet alapján kerül meghatározásra.
Milyen segítséget tudunk nyújtani ezen eljárásban? Az engedélyezési folyamat előkészítése során gyakorlatilag mindenben: tervezés, vizsgálatok megszervezése, koordinálása, dokumentáció előkészítése, meghatalmazottként eljárás az engedélyező hatóság előtt.
Miben nem tudunk segíteni? Hiányos vagy nem kielégítő eredményeket mutató dokumentációs kérelem "átrugdosásában". Abban viszont igen, hogy ez a dokumentáció teljes legyen! És - legnagyobb sajnálatunkra - nem tudunk segíteni rövidebb eljárási határidőben, gyorsított eljárásban vagy "előrevételben" sem!